Mirka i Jacek
2015-05-10
Świadectwo A.
2015-10-30

Barbara i Tadeusz

Już od dłuższego czasu myśleliśmy o odwiedzeniu któregoś z miejsc objawień Maryjnych. W ubiegłym roku spotkaliśmy się z jedną z rodzin należących do wspólnoty Ruch Światło – Życie rodzinnej gałęzi Domowy Kościół tak jak my, która była w Medjugorje. Zaczęli nam opowiadać o tym miejscu i od tej pory zaczęliśmy coraz częściej myśleć o odwiedzeniu tego miejsca. Zaczęliśmy szukać na ten temat różnych informacji na stronach internetowych. Kiedy po nowym roku powiedzieli nam ,że jest organizowana pielgrzymka do Medjugorje i będzie to pielgrzymka dla małżeństw od razu postanowiliśmy, że jedziemy – robimy sobie prezent z okazji 25-lecia małżeństwa.

Zorganizowanie pielgrzymki dla małżeństw to wspaniały pomysł ponieważ małżonkowie spędzają razem czas uświęcają się razem w drodze do Pana Boga.

Już na początku podróży usłyszeliśmy słowa, że każdy kto tam jedzie został zaproszony przez Maryję. Zostaliśmy wprowadzeni przez księdza i Asię Pietrzyk w głębie przeżycia duchowego i historią miasteczka Medjugorie i objawień Maryjnych. Podczas podróży był tez czas na wspólny różaniec, koronkę, pieśni, ciekawe katechezy i filmy oraz bliższe zapoznanie.

Podczas pobytu w Medjugorje oddaliśmy wszystkie nasze prośby z jakimi przyjechaliśmy Maryi i Jej Synowi, a potem modliliśmy się w intencjach Matki Najświętszej ponieważ Ona wie co dla nas jest najlepsze. Poruszyły nas bardzo modlitwy o uzdrowienie duszy i ciała, ale najbardziej chwile podczas wystawienia Najświętszego Sakramentu (dwa razy w tygodniu) i Adoracji Krzyża (w piątki). Modlitwy były tłumaczone w dwunastu językach, przeplatane pięknym śpiewem. Jest to niesamowite przeżycie, kiedy tysiące ludzi z całego świata modli się razem. Każdy mógł skorzystać z sakramentu pokuty tzw. ,,salonu piękności” (kapłani spowiadali w różnych językach).

Wchodząc na ,,Górę Objawień” z modlitwą różańcową na ustach cały czas mieliśmy w myślach to, że tu każdy kamień jest dotknięty przez Maryję. Świadectwa których wysłuchaliśmy były bardzo ubogacające i wzruszające. Jesteśmy pełni podziwu dla Wieśka – Polaka, który był (jest jak mówi) narkomanem oraz Tomka i Luki ze Wspólnoty Cenacolo, tych którzy zaufali Panu i Matce Najświętszej. Jak wielkie zmiany zaistniały w ich życiu. Świadectwo Nancy i Patryka uświadomiło nam jak bardzo jesteśmy odpowiedzialni za swoje dzieci. Jak dużo można zmienić dzięki modlitwie i zwierzeniu Maryi w opiekę. Jesteśmy pewni, że nasza rodzina znajduje się pod wspaniałą opieką.

We Wspólnocie Błogosławieństw zawierzyliśmy i oddaliśmy nasze sprawy i nasze rodziny Trójcy Świętej przez ręce Maryi.

Dzięki tej pielgrzymce otrzymaliśmy dar pokoju i spokoju. Zrozumieliśmy, że należy codziennie prosić w modlitwie różańcowej o dar miłości, pokoju i o czystość serca, aby Bóg wlewał w nas te łaski i uzdrawiał. Wiemy, że musimy modlić się nieustannie za kapłanów ponieważ jeżeli kapłan nas błogosławi to tak jakbyśmy byli błogosławieni przez samego Chrystusa. Mamy modlić się za rodziny, o pokój w Ojczyźnie i na świecie.

Niestety nie dane nam było spotkać się z ,,widzącymi”, których w tym czasie z przyczyn osobistych nie było w miasteczku.

Pod względem organizacyjnym był to czas bardzo dobrze zorganizowany. Był coś nie tylko dla ducha ale i dla ciała.

Już pierwszego dnia po odpoczynku i obiedzie poszliśmy uliczkami Medjugorje pod kościół pw. Św. Jakuba Apostoła a następnie pod figurę Chrystusa zmartwychwstałego, która znajduje się za ołtarzem polowym. Z kilkumetrowej figury z brązu Zmartwychwstałego Chrystusa z prawego kolana sączy się kropelkami płyn, jak się później dowiedzieliśmy z jednego ze świadectw – płyn ten uznawany jest za osocze Krwi Chrystusa.

Codziennie od godz. 18. 00 uczestniczyliśmy w programie modlitewnym. Rozpoczyna się dwiema częściami różańca (o godzinie 18.40 jest krótka przerwa w rozważaniach tajemnic różańcowych – tradycyjnie uznaje się, że o tej godzinie Maryja zstępuje na ziemię). O godz. 19.00 rozpoczęła się Msza Święta, którą koncelebrują wszyscy obecny kapłanie z różnych stron świata. Msza jest tłumaczona w języku polskim przez radio. Po Mszy Świętej odmawiana jest koronka pokoju (modlitwy Wierzę w Boga Ojca … i 7 razy Ojcze Nasz.., Zdrowaś Mario … i Chwała Ojcu … ) oraz piękna modlitwa o uzdrowienie Duszy i ciała, a następnie jest poświęceniu dewocjonaliów i pamiątek. Na koniec odmawiana jeszcze jedna część tajemnic różańcowych.

Wchodziliśmy też na góry:

Góra Podbrdo- zwana Górą Objawień. Jest to miejsca pierwszego objawienia, podchodzi się rozważając części różańca tajemnic radosnych;

Wchodząc na górę Kriżevac odprawialiśmy Drogę Krzyżową;

Byliśmy też w:

Tihalinie – małej miejscowości gdzie w kościele parafialnym znajduje się najpiękniejsza na świecie figura Matki Bożej. Jest to opinia „widzących”, którzy dali o tej figurze świadectwo, że ze znanych im figur i wizerunków Maryi, ta w Tihalinie najbardziej podobna do tej, która się im objawia.

Vepric w Chorwacji – obok znanego turystycznego miasta Makarska, położonego nad Adriatykiem, znajduje się sanktuarium Maryjne, tzw. Chorwackie Lourdes. W tym miejscu mieliśmy Msze Świętą na której odnowiliśmy przysiegę małżeńską;

Pobyt na plaży w Makarskiej i kąpiel w ciepłych lazurowych wodach Adriatyku. Z plaży mogliśmy oglądać też wysokie góry Dynarskie. Widoki są zapierające dech w piersiach;
Wodospady Vodice – widok wody spływającej z gór na wszystkich zrobił duże wrażenie.

Wysłuchaliśmy ciekawych, pouczających i wzruszających świadectw:

Wieśka – Wiesława Jindraczka– który o sobie mówi – narkoman i alkoholik. Wiesiek jest Polakiem
i posługuje w Medjugorje od kilkunastu lat, a wcześniej przez około 25 lat żył jako narkoman i alkoholik;

Nancy i Patryka-małżeństwa, które po nawróceniu postanowiło zostać sąsiadami Maryi;

Chłopców ze Wspólnoty Cenacolo – wspólnota założona przez Matkę Elwirę dla młodzieży, która jest samotna, uzależniona od narkotyków, alkoholu i innych nałogów.

We Wspólnocie Błogosławieństw wysłuchaliśmy świadectwa Siostry Barbary. Siostra Barbara mówiła między innymi o tym, że Maryja daje nam broń przeciw szatanowi – pięć kamieni:

  •  Modlitwę w tym codzienny różaniec
  • Eucharystię
  • czytanie Pisma Świętego
  • Post (w środy i piątki)
  • Comiesięczna Spowiedź Świętą

Zakwaterowanie, posiłki, gospodarze i atmosfera wspaniała.

Na koniec chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy z nami pielgrzymowali, ks. Łukaszowi i obu Asiom (,,czarnej” i ,,białej”) no i oczywiście kierowcom, którzy szczęśliwie nas dowieźli do celu.

Matkę Najświętszą prosimy , aby ogarnęła nas swoją opieką, była zawsze przy nas, a Jezus Najświętszy niech nam błogosławił.

Jeszcze raz wszystkim dziękujemy za wspólne pielgrzymowanie.

Barbara i Tadeusz Wieczorek z Ciechanowa.